Haber

FBI’dan uyarı: Halka açık şarj istasyonları kötü amaçlı yazılım bulaştırıyor

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Havaalanlarında, otellerde ve alışveriş merkezlerinde ücretsiz şarj istasyonları kullanmaktan kaçının. Kötü insanlar, USB bağlantı noktalarına kötü amaçlı yazılım ve izleme yazılımı yükleyen cihazlara bulaştırmanın yollarını bulmuşlardır.”

Axios haber sitesine göre FBI’ın Denver ofisi tarafından yapılan açıklamada, söz konusu uyarıyla ilgili olabilecek yeni bir olaydan bahsedilmedi. FBI bunun “sadece rutin bir uyarı” olduğunu söyledi.

‘KİŞİSEL BİLGİLERİNİZ İHRACAT YAPILABİLİR’

Federal İrtibat Komitesi (FCC) konuyla ilgili brifinginde, “Siber güvenlik uzmanları, suçluların elektronik cihazlara kötü niyetli bir şekilde erişmek için halka açık USB şarj istasyonlarına kötü amaçlı yazılım yükleyebileceği konusunda uyardı.”

Buna göre, kirli bir USB bağlantı noktası aracılığıyla yüklenen kötü amaçlı yazılımlar, cihazları kilitleyebilir ve kişisel bilgileri ve parolaları dışa aktarabilir.

FCC, “Suçlular bu bilgileri çevrimiçi hesaplara erişmek veya diğer kötü adamlara satmak için kullanabilir. Bazı durumlarda, suçlular istasyonlarda kabloları takılı bırakır.”

Kişilerin cihazlarını ücretsiz istasyonlara bağlamaması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, bunun yerine yanlarında kendi şarj cihazlarını veya USB kablolarını taşıyarak şarj etmeleri için davette bulunuldu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu